• 02333352099
  • 09127077002
  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

بلوک سیمانی

برگه آزمون استاندارد
برگه آزمون استاندارد
برگه آزمون استاندارد

دانلود برگه های استاندارد . دانلود


استانداردها
استانداردها
استانداردها

استاندارد ملی به شماره 7782 . دانلود

استاندارد ملی به شماره 70-1 . دانلود

استاندارد ملی به شماره 70-2 . دانلود

***جهت دنلود سایر استاندارد ها به لینک استانداردها در صفحه اصلی مراجعه فرمائید ***

تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه
تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه
تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه

1- جک مقاومت فشاری ( حداقل 30 تن)

2- آون فن دار

3- حوضچه آب

4- کولیس با دقت 0.1 میلیمتر و طول حداقل 50 سانتی متر

5- خط کش فلزی با طول 50 سانتی متر

6- ترازو ارشمیدس با دقت 0.1 گرم و ظرفیت حداقل 10 کیلوگرم

*** این تجهیزات صرفا جهت انجام آزمون های بلوک سیمانی مطابق با استاندارد ملی ایران است.


آزمون های بلوک سیمانی
آزمون های بلوک سیمانی
آزمون های بلوک سیمانی

1- تعیین مقاومت فشاری

2- تعیین ابعاد بلوک

3- تعیین وزن مخصوص ظاهری

4- تعیین میزان جذب آب

5- تعیین میزان جمع شدگی خشک خطی

6- تعیین درصد رطوبت


آزمون های بلوک سیمانی

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

 انواع بلوک ساختمانی راهنمای جامع

انواع بلوک

 

انواع بلوک ساختمانی راهنمای جامع

4.1 (81.9%) 42 votes

در این مطلب انواع بلوک ساختمانی ، مشخصات و الزامات آنها مطابق استاندارد مورد بررسی قرار می گیرد.

فهرست مطالب : انواع بلوک ، بلوک سیمانی معمولی ، بلوک سیمانی سبک ، بلوک لیکا ، بلوک پوکه معدنی ، بلوک بتن گازی ، بلوک سفالی ، لیست قیمت بلوک

انواع بلوک

بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه‌های مناسب و لرزاندن و متراکم کردن مخلوط و عمل آوردن و مراقبت از آنها در محیط مناسب ساخته می‌شود.

وزن بلوک تابع وزن بتنی است که بلوک از آن ساخته می شود. از لحاظ وزن سه رده بلوک سیمانی وجود دارد: 1 -با وزن معمویی 2 با وزن نیمه سبک 3 با وزن سبک که در ادامه به هر کدام از آنها پرداخته می شود.

 

بلوک سیمانی باربر

بلوکهای سیمانی بر اساس استاندارد و دارا بودن ویژگیهای خاص در دو رده باربر و غیرباربر تقسیم می شوند.

مطابق استاندارد 70-1 در بلوکهای سیمانی باربر الزامات زیر رعایت شود:

<![if !supportLists]>·        در زمان تحويل به خريدار، بلوکها بايد مطابق با الزامات فیزيکی تعیین شده در جدول 1 و جدول 1 باشند.

<![if !supportLists]>·        تمامی بلوکها بايد سالم بوده و عاري از ترک و ديگر عیوبی باشند که در بلوک چینی مطلوب، اختلال ايجاد میکنند يا به طور بارزي به مقاومت يا دوام سازه آسیب میرسانند.

<![if !supportLists]>·        ترکهاي ريز ناشی از روشهاي معمول ساخت و لب پريدگیهاي ريز ناشی از روشهاي متداول جابه جايی در زمان حمل و تحويل، دلايل عدم پذيرش محسوب نمیشوند.

<![if !supportLists]>·        در زمان تحويل به خريدار، جمع شدگی خطی بلوکها نبايد بیشتر از 065 درصد باشد.

بلوک سیمانی توخالی  و توپر

از نظر شکل ظاهری بلوکها به دوسته اصلی توخالی و توپر تقسیم می شوند.

بلوکهای توپر بلوکهایی هستند که سطح مقطع خالص آنها در هر سطح موازي با سطح باربر، نبايد کمتر از 08 درصد سطح مقطع ناخالص اندازه گیري شده در همان سطح باشد.

البته بلوکها می توانند کف پر یا کف خالی نیز باشند به عبارتی به جهت سبک تر شدن سازه ،  بلوکها به صورت کف پر تولید می شوند.

 

 بلوک سیمانی معمولی

بلوکهای سیمانی معمولی ،  بلو‌کهای ساخته شده از شن و ماسه طبیعی رودخانه‌ای یا شکسته، بوده که چگالی ای نوع بلوکها پس از خشک شدن در گرمخانه حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب می باشند. بلوکهای سیمانی از اختلاط سیمان، آب، ماسه بلوک زنی ریزدانه و یا سنگدانه های مشابه دیگر پس از لرزاندن و متراکم نمودن در دستگاههای مخصوص ساخت بلوک تولید می شوند این نوع از بلوکها در انواع فرمها و شکلها قابلیت تولید داشته و به دوصورت ته باز و ته بسته می باشند اما به دلیل کاهش در هزینه ساخت سازه های ساختمانی و کاهش وزن سازه بیشتر از بلوکهای ته بسته استفاده می شود.

این بلوکها به صورت بلوکهای سیمانی دیواری و بلوکهای سیمانی سقفی تولید می شوند.

بلوکهای سیمانی دیواریبلوکهای سیمانی سقفی

 

ابعاد بلوکهای دیواری متداول بر اساس استاندارد 40*20*30، 40*20*25 ، 40*20*20، 40*20*15، 40*20*10 می باشد. ضخامت جداره ها بر اساس بابر یا غیر بابر بودن متفاوت می باشد.

بلوكهاي بتني سقفی، در اندازههاي مختلف در كارگاههاي مجهز و كارخانه ها توليد ميشوند. حداقل ضخامت تيغه هاي بلوكهاي بتني، 15 ميليمتر و حداقل عرض نشيمنگاه بلوك /5 17 ميليمتر تعيين شده است. عرض بلوكهاي بتني، معمولاً 20 سانتيمتر و وزن آنها بين 11 تا 17 كيلوگرم، متغير است. رواداري ابعادي در عرض هر بلوك 2 ±ميليمتر و در طول و ارتفاع 5 ±ميليمتر ميباشد

 

بلوک سیمانی سبک

بلوک سبک به بلوکهایی گفته میشود که چگالی آنها حداکثر 1700 کیلوگرم بر مترمکعب باشد. در صورتیکه که چگالی آنها بین 1700 تا 2000 کیلوگرم بر مترمکعب باشد به آنها بلوک نیمه سبک گفته می شود. مطابق استاندارد بلوکهاس سبک به چهار رده تقسیم می شوند:

<![if !supportLists]>·        بلوك سيماني سبك رده يك: چگالی این نوع بلوکها پس از خشک شدن در گرمخانه، درمحدوده 500- 700کیلوگرم بر متر مکعب است.

<![if !supportLists]>·        بلوك سيماني سبك رده دو: چگالی این نوع بلوکها پس از خشک شدن در گرمخانه، درمحدوده 700- 1000 کیلوگرم بر متر مکعب است.

<![if !supportLists]>·        بلوك سيماني سبك رده سه: چگالی این نوع بلوکها پس از خشک شدن در گرمخانه، درمحدوده 1000- 1700 کیلوگرم بر متر مکعب است.

<![if !supportLists]>·        بلوك سيماني سبك رده چهار: چگالی این نوع بلوکها پس از خشک شدن در گرمخانه، درمحدوده 1700-2000 کیلوگرم بر متر مکعب است.

البته همانطور که پیشتر گفته شد رده 4 جز بلوک نیمه سبک محسوب می شود.

این نوع بلوکها معمولا مقاومت فشاری کمتر از حد استاندارد بلوکهای باربر داشته و جز بلوکهای غیر بابر محسوب می شوند. انواع مختلف این بلوکها شامل بلوک لیکا ، بلوک اتوکلاو شده می باشند.

 

بلوک لیکا

بلوک پوکه صنعتی یا بلوک لیکا از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب به دست می آید. یرای حفظ سبکی این قطعات, ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می شود. وزن فضایی بلوک های بتنی دانه سبک اغلب کمتر از 1100 کیلو گرم بر متر مکعب است. سبک دانه ها مذکور لیکا هستند و واژه ليکا از معني دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است. اين دانه ها از انبساط خاک رس در کوره هاي گردان با حرارتي حدود 1200 درجه سانتيگراد بدست مي آيند. سبک دانه‌های لیکا ( پوکه صنعتی لیکا ) داراي شکل تقريبا گرد و سطح زبر و ناهموارند.

بلوک لیکا در دو شکل تو پر و تو خالی برای کاربرد در دیوار و سقف تولید می گردد. ضخامت جداره بلوکهای تو خالی برای بهره گیری بیشتر از وی‍‍ژگیهای عایق کاری آنها بیش از بلوک های سیمانی معمولی است,که این افزایش به خاطر وزن بسیار کم بتن مصرفی اثر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد.بلوک های سبک لیکا در انواع مختلف دیوارهای پیرامونی وتیغه ای تولید شده و دارای کاربرد های گسترده ای در انواع دیوارهای پوشش خارجی ,جدا کننده, نما ,دو جداره ,عایق ,ضد آتش و نیز سقف های سبک بتنی (تیر چه و بلوک ) می باشند.

بلوک لیکا

وزن بلوک لیکا

. دیوار ساخته شده از این جنس با وزن حدود 130 کیلوگرم در هر متر مربع.

 

بلوک پوکه معدنی

بلوکی است که از پوکه معدنی تولید میشود پوکه معدنی همان طور که از اسمش مشخص است پوکه است که از معدن استخراج می شود و همان خاکستر مواد آتشفشانی است،پوکه معدنی در نیمه شمالی کشور به وفور یافت میشودکه همین امر باعث قیمت مناسب آن است ،دو نوع از رایج ترین پوکه های معدنی ،پوکه معدنی قروه و پوکه معدنی تبریز است (خانه بلوک).

بلوک های پوکه ای خانه بلوک از مخلوط این دو نوع پوکه به نسبت های مشخص به همراه سیمان عیار ۳۵۰ تولید می شود.

بلوک پوکه معدنی

بلوک پوکه معدنی و بلوک پوکه صنعتی  در سایز های( ۷*۲۰*۴۰ ) ،( ۱۰*۲۰*۴۰)،(۱۵*۲۰*۴۰) ، (۲۰*۲۰*۴۰) ،( ۱۵*۲۰*۵۰) عرضه میشود و همچنین به صورت سه جداره و چهارجداره عرضه میشود.

 

بلوک بتن گازی

بتن هوادار اتو كلاو شده (AAC) يا بتن گازي يكي از انواع خاص بتن سبك متخلخل مي باشد اين نوع بتن به علت وزن كم وخواص عايق حرارتي خود، باعث كاهش وزن ساختمان و صرفه جويي در مصرف انرژي مي گردد و بدين لحاظ كاربرد آن در سطح جهان در حال گسترش مي باشد . این بلوکها به نام هبلکس شناخته می شوند.

بتن گازي معمولاً با جرم حجمي خشك در محدود 400 تا g/m3 800 توليد مي شود.

بلوک بتن گازی که از مخلوط شدن سیمان ، پودر سیلیس ، آهک ، آب، پودر آلومینیوم و سایر مواد افزودنی ساخته می شوند پس ازریختن در قالبهای مخصوص به دو روش عمل آوری می شوند که بر اساس روش عمل آوری به همان نام معروف هستند که عبارتنداز:
اتوکلاو شده AAC

اتوکلاو نشده NAAC
که در روش اول به دلیل مصرف بالای انرژی، هزینه تمام شده تولید بالاتر بوده ولی در روش
NAAC هزینه مصرف انرژی وبه طبع آن هزینه های تولید را کاهش دهد. در این روش  از طریق درجه حررات خود مصالح در حین تولید و سیستم های گرمایشی سالن ، تولید صورت می گیرد که نسبت به روش اتوکلاو شده ضمن حفظ کیفیت دارای هزینه تولید پایین تری می باشد.

بلوک بتن گازی

پرلکس

پرلکس  (PERELEX) یکی از انواع بلوک های بتنی سبک سلولی بانام اختصاری cellular light concrete) CLC) است . این بلوک از دوغاب ماسه بادی و سیمان که با فوم مایع مخلوط می گردد ، تشکیل شده است. به همین دلیل به آن فوم بتن نیز می گویند. پرلکس دارای دانسیته ای حدود 700kg/m3 است و به دلیل اینکه دانسیته آن از آب سبکتر است ، روی آب شناور می ماند.

بلوک پرلکس دارای ابعاد زیر می باشد :
طول : 60
cm

ارتفاع : 25cm

دارای سه ضخامت : 10، 15، 20 سانت

پرلکس در دو نوع پلی استایرنی و بدون پلی استایرن تولید می گردد.( البته ضخامت 10cm فقط در یک نوع تولید می گردد.همچنین این بلوک ، دارای فاق و زبانه جهت چفت شدن در یکدیگر می باشد. به دلیل استفاده از قالب در تولید بلوک بتنی سبک پرلکس ، دقت ابعادی آن بالا و فاقد اعوجاج می باشد.

نوع دیگری از بلوک پرلکس ،نوع فوق سبک پلی استایرنی است که در ساختار آن یک لایه پلی استایرن به ابعاد حدودی 3*25*45 سانتیمتر تعبیه گردیده است.مزیت این نمونه نسبت به نوع معمولی آن ، سبک تر بودن(دانسیته حدودی 600kg/m3) و دمپینگ صوت بالاتر می باشد. اما در عین حال مقاومت مکانیکی آن پایین تر از نوع توپر معمولی است. به همین دلیل در پروژه ها عمدتا استفاده از نوع اول (توپر) با دانسیته 700kg/m3 توصیه می گردد.

فوم بتن

 

دستور العمل اجرای دیوار پرلکس
در اجرا و نصب پرلکس باید به نکات زیر توجه داشت :
1- بهترین ملات برای این بلوک ملاتی متشکل از “یک پیمانه سیمان ، یک پیمانه پودر سنگ و سه پیمانه ماسه بادی ( و یا شن 03) می باشد. در صورت تمایل می توان از ملات های کاملا آماده چسبی مخصوص بلوک های
CLC و AAC نیز استفاده نمود.
2- با توجه به جذب آب نسبتا پایین بلوک های پرلکس نسبت به بلوک های گازی (
AAC) ، زنجاب نمودن بلوک قبل از مصرف ضرورتی نداشته و فقط کافی است که سطح ملات گیر در مرحله نصب به خوبی خیس شود
3- ضرورت دارد تا دو روز پس از انجام عملیات دیوارچینی ، نسبت به آبدهی جهت گیرش ملات اقدام گردد. عدم آبدهی کافی باعث عدم استحکام ملات و جدایش بلوک از آن یا مشکلات دیگر می گردد
4- دقت ابعادی و صافی بالای سطحی در این محصولات باعث گردیده است تا مصرف ملات در حدود 0.5 سانتیمتر (5 میلیمتر) در هر رج باشد. استفاده از ملات با ضخامت بیشتر ضمن افزایش هزینه ، باعث کاهش عایق بندی حرارتی و صوتی می گردد
5- اگرچه امکان برش توسط اره های چوب بری معمولی وجود دارد ، اما استفاده از اره برقی زنجیری می تواند سرعت و دقت اجرا را افزایش دهد. بدین منظور اره
Makita 40-20-A که در شیارزنی و انجام عملیات تاسیساتی نیز به کار می رود ، پیشنهاد می شود
6- گاهی مواقع ، به دلیل سفارش بالا و یا موجود نبودن دپو بار در موقع سفارش ، ممکن است بلوک ها هنوز مقداری رطوبت داشته باشند که این موضوع باعث جمع شدگی یا انقباض بلوک به میزان حدود 0.2 درصد (بسیار ناچیز) خواهد گردید که به منظور اجتناب از این امر در هنگام دیوارچینی ، پیشنهاد می گردد که چینش دیوار حدود 10 روز پس از تحویل بار انجام گردد که بر این اساس انجام عملیات اندود کاری سطحی دیوار نیز حتی الامکان دیرتر انجام خواهد گرفت
7- به منظور اتصال دیوار با ستون یا اتصال دو دیوار متقاطع با هم استفاده از شاخک های فلزی به منظور بهبود اتصال پیشنهاد می گردد

پرلکس

اما همانگونه که هیچ مصالحی بدون عیب نیست ، پرلکس نیز از این قضیه مستثنی نیست ؛ انقباض یا جمع شدگی بلوک یکی از معایب عمومی بتن های سبک CLC و AAC می باشد. این جمع شدگی در مورد پرلکس پس از تولید تا بازه زمانی حدود 20 روزه  حدود نیم درصد می باشد(البته لازم به ذکر است که این انقباض در کلیه بتن های سبک اعم از هبلکس و نیز وجود دارد و در صورتیکه اتصال دیوار به سقف بعد از این بازه زمانی انقباضی انجام گردد، این مشکل حل خواهد گردید) . 

بلوک سفالی

بلوک سفالی بعنوان پر مصرفترین نوع مصالح در دیوارها ی ساختمانی متشکل شده از خاک رس و آب که بصورت قالبهای سوراخدار در ابعاد مختلف تولید میشود. بلوکهای سفالی همان آجرهای رسی هستند که در بخشهای غیرباربر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.  بلوکهای سفالی در انواع دیواری و سقفی (برای سقف تیرچه بلوک ) مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایا

۱- مقاوم در برابر آتش سوزی.

۲- عایق مناسب حرارتی (با احتساب ضخامت پوشش لازم روی دیوار).

۳- عایق صوتی (با احتساب ضخامت پوشش لازم روی دیوار).

۴- پرت کم و حتی الامکان استفاده از شکسته و خرد شده ها .

۵- استحکام کافی و اتصال مناسب به سازه (بتنی یا فلزی).

۶- امکان استفاده از بلوکهای شکسته و نیمه شکسته و قطعات خرد شده و همچنین حمل اقتصادی.

 

معایب

۱- احتمال آلودگی خاک رس به آهک در معدن کارخانه تولیدکننده که موجب بروز ترک در سطح گچ خواهد شد.

۲- سنگینی بلوک سفالی که موجب سنگینی سازه میگردد. وزن هر متر مربع دیوار سفالی بالغ بر ۲۰۰ کیلوگرم است.

۳- زمان اجرای  نسبتا طولانی.

۴- نیاز به لایه ضخیمتر گچ و خاک جهت هموارسازی سطح دیوار.

 

بلوک سفالی فوم دار

انواع از بلوک سفالی فوم دار نیز وجود داشته در ان از یک لایه فوم به عنوان عایق استفاده می شود.

عایقکاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایقکاری میتوان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنکتر نگه داشت. به این ترتیب علاوه بر کم شدن مصرف انرژی، از آلودگی محیط زیست نیز کاسته میشود و منابع انرژی برای استفاده آیندگان حفظ می گردد .  فاکتور مهم در انتخاب عایقها، میزان مقاومت حرارتی آنها است. هر قدر این مقاومت بالاتر باشد، عایق حرارت را کمتر از خود عبور می دهد و صرفه جویی ای که به همراه دارد افزایش می یابد. پس به جای ضخامت عایقها، باید مقاومت حرارتی آنها با هم مقایسه شود. عایق های گوناگون با مقاومتهای حرارتی برابر، از نظر میزان صرفه جویی در انرژی همانند هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل کاربرد است.

 

حال سوال اینجاست که جهت عایق نمودن دیواره های بیرونی ساختمانها بهترین عایق چیست؟

در شرایطی خاص، اگر بتوان هوا را حدفاصل دو جداره مجزا از هم قرار داد، خود هوا می تواند بهترین عایق صوتی و حرارتی در ساختمانها باشد.

در دیوارهای سفالی، خود سفال دارای شبکه هایی است که از آن شبکه ها هوا در جریان است. هنگامی که این سفالها پشت سر هم قرار می گیرند، و دیوار بالا می رود این شیارها مقابل همدیگر قرار گرفته و حالتی از خلاء را ما بین دیوار به وجود خواهند آورد، که این خلاء خود بهترین عایق خواهد بود.

در طرح های پیشنهادی بعضا گفته می شود که اگر داخل سفال را از یونولیت پر کنیم و اصطلاحا از سفال عایق دار استفاده نماییم، آن دیوار از عایق بهتری نسبت به وضعیت قبل داراست. شرکت آرکا کسری معتقد است که این حرف نمی تواند مبنای علمی و مطالعاتی داشته باشد:

مطالعات نشان می دهد فوم داخل سفال عایق دار هیچ تغییری در وضعیت عایق بودن آن ایجاد نمی کند. چون همانند شیشه های دوجداره این هوایی که مابین شیارهای سفال وجود دارد خود یک حالت خلاء را در دیوار ایجاد کرده و دیگر نیازی نیست که در داخل این خلاء ما از جسم خارجی دیگری استفاده نماییم.

در بهترین وضعیت اگر ما بخواهیم که دیواری عایقتر داشته باشیم بایستی که از یک عایق سرتاسری بر روی کل دیوار استفاده نمود تا تمام فاصله های طولی و عرضی حد  فاصل دو سفال پر شود. پس در عایق نبودن برخی از دیوارها، مشکل در داخل یک سفال نیست که بخواهیم از فوم در داخل آن استفاده کنیم، بلکه مشکل در فاصله بین دو سفال است که در حالت ایده آل می توان پس از کل دیوار چینی از یک لایه عایق کلی بر روی آن استفاده نمود.

بلوک سفالی

سفال طرح هاش

شرکت ابتکار عایق سفال بهینه محصولی پیشنهادی با نام سفال هاش دارد . بنا بر اظهارات این شرکت ضخامت سفال پیشنهادی با توجه به الزامات دیوارهای خارجی 15 سانتی متر در نظر گرفته شده است. طراحی هندسی سفال به نوعی است که پل های حرارتی مستقم را به پل های غیر مستقیم تبدیل نموده است که تاثیر زیادی در کاهش ضریب انتقال حرارت خواهد داشت.

سفال هاشسفال هاش

 

ضمنا مزایای این نوع سفال به شرح زیر است:

نصب بدون نياز به ملات ماسه سیمان و در نتیجه صرفه جویی در هزینه مصالح
استحكام و یکپارچگی دیوار به دلیل شکل فیزیکی سفال هاش و پایداری در لرزشها و زلزله ها
يكنواختي عایق در كل دیوار بدون جدايي ديوارهاي دو طرف عايق
صرفه جویی اقتصادی در هزينه اجرايی نسبت به ديگر دیوارهای خارجی عايق (مبحث 19 )

وزن كمتر دیوار به دلیل حذف درز ملات نسبت به ديوار دو جداره و تیغه های مشابه

-استفاده بهینه فضای داخلي حداقل 5 تا 10 سانتیمتر در محیط ساختمان و در نتیجه افزایش سطح مفيد ساخت

داشتن سطحي صاف و یکنواخت پس از اجرا و حداقل استفاده از پلاسترهای دو طرف دیوار

جلوگیری از ترک خوردگی بعدی دیوار در نشست ها و لرزش هاي ساختمان

سرعت اجراي بالا و اجراي آسان به دلیل شکل فیزیکی سفال

كاهش مصرف انرژی به دليل عدم وجود درز ملات به ميزان 4 برابر سفالهای متعارف در بازار

دارابودن ضریب مقاومت حرارتی مطابق با مبحث 19 مقررات ملي ساختمان و داراي تاييديه

کاهش مصرف سوخت نسبت به تیغه های مشابه

کاهش حدود 30% قیمت تجهیزات سرمایی و گرمایش ساختمان

و ..

سفال هاش

 


Leave your comments

Post comment as a guest

0

People in this conversation